Birikim Hesabı Nedir?

Birikim Hesabı Nedir ?

Birikim hesabı , birikimlerin değerlendirilmesi ve bir yöne doğru ilerleyebilmesi için bankacılık hizmetlerinden biridir. Bir mevduat hesabı türüdür. Böylelikle tasarruf amaçlı ayrılan rakam hem güven altında kalacak hem de değerlenecektir. TL ya da döviz bazında mevduat hesabı üzerinden birikim hesabı açmak mümkündür. Para birikim hesabına ilgili bankanın verdiği faize göre değer kazanmaya başlar. Faiz oranları bankadan bankaya değişkenlik gösterdiğinden birikim hesabı da farklı faiz oranlarına sahip olur.  

BirikimHesabı Nasıl Açılır?

Bankadan birikim hesabı açmak için bir hesap oluşturulmalıdır. Bu hesaba düzenli olarak para transferleri yapılarak para birikimi başlatılır. Birikim hesapları gecelik, aylık ve yıllık faiz oranları nezdinde değerlendirilebilir.

Birikim hesapları bir mevduat ürünü olduğundan anaparaya faiz ve kar payı verilir. Bu hesap açma işi şubesiz bankacılık hizmetinden, internet kanalı ile oluşabilir. Birikim hesabında bulunan tutar vadesiz hesaba aktarılarak da birikim hesabı kapatılabilinir. Birikimhesabı açmadan önce hesap ücreti ödenmesi istenmiyorsa masraf almayan bankalardan birikim hesabı açılabilir. Aynı zamanda faiz getirisi yüksek olan bankalar da tercih edilebilir.

BirikimHesabı Avantajları Nelerdir?

Birikimhesabı avantajları kuşkusuz inceleme ve araştırma ile belirleyici olmaktadır. Faiz oranlarının yüksekliği önemli bir kıstastır. Hesap işletim ücretinin alınmaması cazip bir avantajdır. Bazı birikim hesapları günlük bazda işletilebilmektedir. Para ekleme ya da para çıkma işlemlerinde vade bozulmayabilmektedir.

Birikim kaygısı kuşkusuz ileride başta çocuklar için arzu edilen ve çaba sarf edilen bir durumdur. Her kişide farklı farklı amaçlar ve yaşamaya dair ihtiyaçlar mevcuttur. Bu ihtiyaçlar içerisine istekler de dâhil olunca bu üçgene birikim yapma gerekliliği eklenir. İnsanların ihtiyaçları karşılanması sonrası birikim oluşabilmesi için kenara bir para ayrılması durumu yaşanmalıdır. Birikimler bağlı olunan yaşam standardı ile değişkenlik gösterir. Bazıları yastık altı olarak bunu yapmaya çalışırken bazıları da bankalar yardımı ile birikim hesapları sayesinde yaparlar.

Birikim Yaparken  Motive Olmak

Birikim yaparken motive olmak bu konudaki en önemli aşamadır. Bu aşamayı atlatan bir birey için birikim  yapma sağlam adımlar atılması ve kararlılık ile eşdeğerdir. Kısa sürede birikim amacına ulaşacaktır. Birikim hesapları konusunda bankaların güncel olan kampanyaları mevcut olup; bunlar üzerinden araştırma yapılarak ilerlenmesi, avantajların kullanılması ile birlikte adım adım ilerlemek birikim adına başarılar kazandıracaktır. Birikimhesabı açılacak olan bankalar hakkında ayrıntılı bilgiler almak, ihtiyaç olduğunda şube ve atm kapasiteleri dahi dikkate alınarak seçim yapmak en doğrusudur.

Daha fazla bilgiye mevzuforex.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir