Almanya Asgari Ücret ? Almanya’da Yaşam Şartları

Almanya Asgari Ücret

Almanya Asgari ücret sıralamasında birinci sıraya oturmuş olan Avustralya ve ikinci sırada yer alan Lüksemburg’tan sonra ilk onda yer alan Fransa Asgari Ücreti‘ne göre dahaiyi bir ülke Almanya’dır.  Almanya sağladığı iş imkânlarıyla tanınınmış durumdadır. Özellikle ülkemizden yüksek miktarda işçi göçü alan bu ülke verdiği maaşlar ile vatandaşlarının ve çalışanlarının yüzünü güldürmeyi başarıyor. Almanya’da istihdam oranları %95’lere kadar çıkıyor. Bu durumdan anlaşılabileceği üzere ülkede işsizlik oranı sadece %5’lerde seyrediyor.

Almanya’da Yaşam

Binlerce çalışana ekmek kapısı olan Almanya’da asgari ücret düzeyi yüksek olsa dahi günlük hayatın giderleri durumu dengelemektedir. Ülkemizden Almanya’ya çalışmaya giden nüfusu göz önünde bulundurup Almanya ve Türkiye’yi asgari ücret açısından kıyaslayacak olursak ülkemizde kurların düşük olmasından dolayı daha az bir asgari ücrete tabiyiz. Ancak bu diğer ülkelerle olduğu gibi Almanya ile de aramızda çok büyük yaşam refahı farkları yaratmamakta. Bunun sebebi ise yüksek maaşlara rağmen ülkenin yaşantısal giderlerinin de el yakıyor olmasından kaynaklanıyor.

Almanya’da Çalışma Hayatı

İşçi göçleri ile gelen nüfusu ve kendi nüfusunu başarıyla istihdam edebilen Almanya asgari ücret miktarındaki artış son yıllarda Türkiye asgari ücretinde gerçekleşen artışlardan çok da farklı değildir. Bu durum Almanya ekonomisinden kaynaklanmamaktadır. Mevcut durumun sebebi ülkemizin ekonomik iç dengeleridir. Yaşam refah seviyemizde çok büyük bir değişiklik bulunmamaktadır. Almanya ülkemizden daha başarılı bir istihdam oranına ve asgari ücrete sahip olsa dahi Almanya asgari ücret düzeyi Almanya yaşantısını idame ettirecek seviyededir.

Almanya’da Asgari Ücretler

Almanya’da asgari ücret miktarında ki zam ile ülkemizde gerçekleşen zamlar arasında büyük açıklar olmadığı gibi Almanya’nın son yıllarda yaptığı zamlar yıllara göre aşağıda ki gibidir.

2015 – 1.440 €

2016 – 1.440 €

2017 – 1.498 €

2018 – 1.498 €

Yukarıda görülen tabloyu Türk Lirası cinsinden çevirecek olursak durum aşağıdaki gibidir.

2015 – 1.440 € -4075,2 TL

2016 – 1.440 € -4579,2 TL

2017 – 1.498 € -5557,58 TL

2018 – 1.498 € -8358,84 TL

Almanya Sosyal Yaşam

Almanya ülkemize göre çok daha iyi yaşam şartlarına sahiptir. Bu yüzdendir ki başta Türkiye olmak üzere pek çok ülkeden Almanya’ya göç yaşanıyor ve göç eden pek çok kişi geri dönmüyor. Görüldüğü üzere Almanya’da asgari ücret Euro üzerinden verilmektedir ve en düşük asgari ücret Türk Lirası ile 9 milyara tekabül etmektedir.

Eski zamanlardan bu yana pek çok insan Almanya’ya giderek birikimini yapıp o şekilde geri geliyor. Çünkü Almanya’da işçinin hakkı ciddi manada veriliyor ve orada kazandıkları parayı kendi ülkelerinde bozdurdukları zaman bir hayli kazançlı çıkıyorlar. Almanya’da hayat ucuz olduğu için de çok fazla turist çekiyor bu da ekonomisini canlandırmaya yeten bir durumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir